Baby's kunnen hun lichaamstemperatuur moeilijk reguleren.
Baby's kunnen hun lichaamstemperatuur moeilijk reguleren. Foto: Shutterstock

Let op kind in auto tijdens warm weer

Algemeen

Deze week staan flink hogere temperaturen op de thermometer. Op het moment van schrijven is de verwachting voor komend weekend ongeveer 31 graden. Bij zonnig, warm weer liggen ook bepaalde gevaren op de loer. Zo waarschuwen de hulpdiensten weer om geen kinderen of dieren achter te laten in de hete auto. Dit kan vaak al snel fataal zijn.

door de redactie

TWENTE - Exacte cijfers over het aantal kinderen en honden die achtergelaten worden in hete auto’s zijn niet echt te geven. Gelukkig worden zij in de meeste gevallen op tijd uit de auto gehaald door omstanders of hulpdiensten, waardoor ze niet in statistieken verschijnen. Toch is het een fenomeen wat niet zelden voor lijkt te komen. Zo sterft er in de Verenigde Staten statistisch elke tien dagen een kind dat alleen achter wordt gelaten in een auto. In de VS stierven er tussen 1998 en 2015 ruim 661 kinderen door oververhitting in een hete auto. Meer dan de helft was 2 jaar of jonger.

Vaak onderschatten ouders het probleem. Zo komen dit soort situaties lang niet alleen voor tijdens de echt zomerse of tropische temperaturen. Bij een buitentemperatuur van 22 graden kan de temperatuur in een auto in een half uur tijd oplopen tot zo’n 37 graden. Hoe warmer het is, hoe sneller dit oploopt. Daarnaast zijn baby’s bijzonder kwetsbaar, omdat hun lichaam minder goed in staat is de temperatuur te reguleren. Dit resulteert in zweten, gevolgd door een versnelde hartslag en ademhaling. Bewusteloosheid volgt, gevolgd door een mogelijk fatale afloop.

Er zijn diverse aanpassingen in je eigen gedrag mogelijk om dit te voorkomen. Zo geeft de website Ouders van Nu als advies om altijd iets belangrijks op de achterbank te leggen wat je niet vergeet, zoals een handtas, telefoon of desnoods een schoen. Niemand loopt immers weg van zijn of haar auto met maar één schoen aan. Sluit ook altijd de deuren van de auto goed af, dit voorkomt dat kinderen er stiekem in kunnen komen. Kijk goed in de auto of er niet iets of iemand achterblijft en sluit het liefst af met de sleutel en niet de afstandsbediening. Spreek ook met de kinderopvang af dat ze bellen als een kind niet gebracht is, zo kan men ook eventueel een partner alarmeren. Helaas is het een gegeven dat veel ouders het risico hierop zullen onderschatten. Want: ‘dat kan mij toch niet overkomen?’. Helaas blijkt de praktijk anders: zelfs de beste ouder kan een moment van onachtzaamheid hebben.

Naast ons eigen gedrag zijn er ook technologische mogelijkheden. Zo zijn er handige hulpmiddelen op de markt die een bestuurder alarmeren wanneer wanneer zij weglopen van de auto terwijl er nog iemand op de achterbank zit. Bijvoorbeeld in de vorm van een slimme clip die aan de gordel van de kinderstoel bevestigd kan worden. Andere autofabrikanten hebben inmiddels ook al een ‘achterbank-alarm’ waarbij de auto alarm slaat wanneer een autodeur aan het begin van de rit geopend is, maar niet aan het einde. Reken je uiteraard niet rijk met dit soort hulpmiddelen, uiteindelijk draag je als ouder de eindverantwoordelijkheid om goed op te letten en je kind veilig te houden tijdens warm weer.

Afbeelding
Maar liefst 15 lintjes in Dinkelland! 11 uur geleden
Afbeelding
De lintjesregen in Tubbergen 12 uur geleden
Rob Kottink doet aan een bijzondere tak van fotografie.
De sterrenhemel van Rob Kottink 22 apr, 21:44
Afbeelding
Inzicht in de woonbehoefte 22 apr, 21:18
180 renners fietsen de Ronde van Overijssel op zaterdag 2 mei. (foto: Herbert Huizer)
‘Ronde van Overijssel is een mooi wielerspektakel’ 22 apr, 13:52
Afbeelding
Zestig jaar mobiliteit en ondernemerschap in Twente 22 apr, 13:43
Werken in de cleanroom. Tecnotion is op zoek naar monteurs en assemblagemedewerkers.
Bouw mee aan technologie van morgen bij Tecnotion 22 apr, 13:37
Afbeelding
Veren gezocht voor vleugels 22 apr, 10:49